Pád vlády a jeho dôsledky

Autor: Miroslava Vorčáková | 16.10.2011 o 16:44 | Karma článku: 6,44 | Prečítané:  1156x

  Ako vieme, naše Slovensko sa v týchto dňoch pre euroval stalo predmetom podrobného sledovania viacerých zahraničných médií. To, čo sa u nás udialo v posledných dňoch v sebe zahŕňa  dve úrovne chápania. Jedna je z hľadiska vnútropolitického, a druhá, z hľadiska vonkajšieho.  

 

Pod vnútropolitickým hľadiskom myslím pád vlády. Áno, to je dôsledok toho, že jedna zo strán koalície odmietla hlasovať za euroval.  Pádom vlády sa však toho mení veľmi veľa . A to, že práve v dnešnej dobe, v dobe prehlbujúcej sa dlhovej krízy, je pre krajinu veľmi dôležité mať stabilnú a pevnú vládu (nie to aby krajina nemala žiadnu), ale aj vládu, ktorá bude zodpovedná a vedomá si situácie, ktorá môže nastať pri zlom nastavení politiky (viď napríklad Grécko). Pod politikou myslím predovšetkým program vlády, ktorý bude zameraný na realizáciu reforiem, ktoré sú v týchto časoch nevyhnutné na zabezpečenie akej takej budúcnosti krajiny, Slovenska.  Všeobecne pod reformami rozumieme zmeny, ktoré majú viesť k zlepšeniu podmienok a situácie pre život v tej ktorej krajine. Realizácie týchto reforiem sa preto nezaobíde bez určitých reštrikcií a zmien, spočiatku považovaných a prijímaných všetkými občanmi a tiež vládami negatívne, ale z dlhodobejšieho hľadiska (ktoré je niekedy dlhšie ako 4 roky) sú, resp. mali by byť, dôsledky reforiem pozitívne.  A táto vláda bola za tieto reformy.  Niektoré sa začali realizovať len nedávno, niektoré sa mali realizovať v najbližšej dobe. Verím, že by Slovensku pomohli. Ale ako sme si už mohli všimnúť v týchto dňoch, tesne po páde vlády, čas veľkých a nevyhnutných reforiem je preč. Už teraz sú ohlasované zmeny, dokonca stopnutie niektorých z nich. Čo je ale podľa môjho názoru najhorší dôsledok pádu vlády je, že sa otvorila cesta strane Smer- SD. Veriť v to, že táto strana bude viesť zodpovednú a reformnú politiku, ktorá je dnes skutočne nevyhnutná, je naivné.  A preto sa ľahko môže stať, že o pár rokov sa môžeme ocitnúť v takej istej situácii ako Gréci dnes. Budeme mať vtedy rovnakú odvahu (akú mal Sulík teraz) po našom nedávnom hlasovaní obrátiť sa na ostatné krajiny s požiadavkou o pomoc?..... Budeme sa mať na koho obrátiť? ......

A to je druhá skupina dôsledkov nášho hlasovania. Ide tu o celkové postavenie Slovenska v Európe, EÚ a Eurozóne. To, že sa euroval schváli, bolo pre mnohých jasné od samého začiatku. Euroval nie je vhodné riešenie, ale jedine možné v tomto prípade a chvíli. Pretože skutočne nejde len o požičanie peniazí určitej krajine či (neskôr) krajinám, ale tiež o to, že tento nástroj mal presvedčiť trhy o existencii niečo,  čo by v prípade potreby zasiahlo. Tým sa mali trhy upokojiť a rozširovanie dlhovej krízy (po) zastaviť. Tým, že Slovensko ako jediná krajina Eurozóny hlasovala proti, ukázalo, že nie je dôveryhodný a spoľahlivý partner. Sami sa vylučujeme z európskeho stola, z ktorého je naša ekonomika závislá a pri ktorom sme vždy viac získali ako stratili. Určite, nesie to zo sebou isté nevýhody, ale pre nás to znamená veľké pozitívim, že patríme medzi krajiny Európskej únie. Zahraničné média na celej situácii nezdôrazňovali to, že na Slovensku pre euroval padla vláda, ale to, že Slovensko v rámci Európskej únie vystupuje ako malá, vysoko otvorená krajina, ktorej ekonomika, hospodárstvo a celkové blaho je závislé od stabilnej ekonomickej a politickej situácie v Európe, a eurofondov!!!

Preto sa na záver pýtam: Môžeme si dovoliť tak riskovať? Kto nám pomôže, ak sa (pri ficovej politike dosť možné) ocitneme v  podobnej  situácii ako Gréci?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?