Daňová a odvodová reforma

Autor: Miroslava Vorčáková | 1.4.2011 o 20:05 | (upravené 5.4.2011 o 9:28) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  248x

V týchto dňoch, medzi najaktuálnejšie témy popri Líbyi a Japonsku patria aj diskusie o plánovanej a dlho očakávanej daňovej a odvodovej reforme. Áno, je to dlho očakávaná téma, ale v takomto podaní? Čakal to niekto? Od pravicovej vlády? Asi nie.

Plánovanú daňovú a odvodovú reformu vláda začala zo strany živnostníkov a dohodárov. Od nich sa chce odraziť a dospieť k cieľu reformy ktorým je zjednotiť, zjednodušiť a administratívne odbremeniť celý odvodový a daňový systém. To chce vláda dosiahnuť tým, že zvýši odvody živnostníkom a dohodárom. Pretože, ako uvádzajú štatistiky, až okolo 80 % živnostníkov odvádza minimálne odvody a tie im v dôchodkovom vek na pokrytie dôchodku stačiť nebudú, preto im bude musieť štát doplácať. Ako riešenie minister financií Ivan Mikloš navrhol zvýšenie odvodov.  Áno, je pravda, že živnostníci majú menšie odvody ako zamestnanci, ale zamestnanci sú v úplne inej pozícií ako ich zamestnávateľ - živnostník. Pretože on neplatí odvody iba za seba (bez ohľadu na to či má alebo nemá príjem), nezaobstaráva prácu iba pre seba, ale musí vedieť získať takú prácu, ktorou zabezpečí seba a svojich zamestancov. Pritom musí obstáť v dnešnej konkurencii a s tým brať na seba vyššie riziko čo jeho zamestnanca nemusí vôbec zaujímať.

Skúsim odpovedať na otázku, či je dobré ak živnostníkov, malých a stredných podnikateľov, ktorí sú pre Slovensko veľmi dôležitý, znova zaťažovať už v dnes ťažkých podmienkach. Myslím si, že ak pre nich zvýšime odvodové zaťaženie, problém malého rastu zamestnancov a rýchleho rastu práce na živnosť a na dohodu sa tým nevyrieši. Podľa môjho názoru je to čisto presúvanie, resp. preformovanie problému. Tým ale môžeme vyvolať ďalší, a to zvýšenie čiernej práce a vyššou nezamestnanosťou. Čo by dnes nebolo vhodné.

Vláda by sa mala snažiť podmienky podnikateľom uľahčovať. Preto chce vykonať reformu. Ale nebude to mať predsa opačný efekt? Podľa môjho názoru, vláda, aj keď to odmieta, by mala vykonať reformu prihliadajúc na súčasnú situáciu po kríze, skôr postupne. Najskôr by som asi začala prácami na dohodu, pretože tam je  viac priestoru na hľadanie alternatív. Potom by som sa zamerala na komplexné zjednodušenie systému daňových, sociálnych a zdravotných odvodov prijímaním jednotných postupov a hlavne rušením množstva výnimiek. Súčasťou návrhu daňovej a odvodovej reformy je aj daňový bonus, na ktorý by mali nárok všetci živnostníci, ktorí by platili vyššie ako minimálne odvody. Prečo to neriešiť z iného uhla pohľadu? MIERNEJŠÍM znevýhodnením tých, ktorí by platili minimálne odvody? V štátnej pokladnici nemáme moc na rozdávanie. A ak tam nemáme ani na budúce dôchodky živnostníkov, malo by sa teda začať riešiť oblasť výsluhových dôchodkov, ktorých priemer značne prevyšuje priemer starobných a využiť zvyšné prostriedky aj v iných oblastiach. Ak chce teda vláda pomôcť, myslím si, že by to nemalo byť na úkor živnostníkov, pretože z toho môže plynúť  veľa negatív.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?