Spoplatnenie denného vysokoškolského štúdia

Autor: Miroslava Vorčáková | 26.3.2011 o 10:33 | (upravené 2.4.2011 o 21:28) Karma článku: 2,00 | Prečítané:  301x

„ Každý má právo na vzdelanie. „   „ Občania majú právo na bezplatné vzdelanie v základných školách a stredných školách, podľa schopností občana a možnosti spoločnosti aj na vysokých školách. „(Ústava SR, čl.  42)

 

Takto je v ústave SR vyjadrené právo každého človeka na vzdelanie. Toto a iné práva nám má garantovať štát. A nie práve krokmi štátu by sa mohlo toto právo obmedziť?

Pod spomínanými krokmi štátu mám na mysli nedávne úvahy, ktoré sa objavili v médiách o spoplatnení denného vysokoškolského štúdia. V ústave sa píše, že ak to možnosti spoločnosti dovoľujú, má sa zabezpečiť aj bezplatné vysokoškolské štúdium. A nedovoľujú to naše možnosti?

Ak by chcel štát zároveň s týmto krokom zaviesť širší systém sociálnych štipendií, dovolia to možnosti štátu? Myslím si, že Ministerstvo školstva by sa malo najskôr zaoberať týmto problémom, či jeho rozpočet bude stačiť na pokrytie týchto výdavkov, a to hlavne v čase konsolidácie verejných financií a nastaveného šetrenia na strane štátu, a až potom sa zamýšľať nad spoplatnením. S úvahami o spoplatnení denného štúdia nesúhlasím aj z toho hľadiska, že ak by k tomu došlo, možnosti mladých ľudí študovať na vysokej škole by sa obmedzili. Pretože nie každý by si to mohol dovoliť. Áno, ako som uvádzala vyššie, Ministerstvo zároveň uvažuje aj o rozšírení využitia resp. širšom poskytovaní sociálnych štipendií, ale s tým by boli spojené prísne podmienky, ktoré by nie každý mohol splniť. Ak teda chýbajú štátu peniaze pre vysokoškolákov, mal by sa zamerať iným smerom. A to smerom na vysoké školy. Mali by sa zmeniť podmienky financovania verejných vysokých škôl z kritéria kvantitatívneho na kvalitatívne. Zároveň by sa tým dosiahla vyššia kvalita štúdia, vyššia hodnota vysokej školy, a sprísnili by sa podmienky na štúdium pre občanov z obsahového, vedomostného hľadiska, a nie finančného. Skôr sa prikláňam k riešeniu, aby určite jedna vysoká škola bola nespoplatnená a prípadne druhá, resp. nadštandardná dĺžka štúdia bola spoplatnená. Pretože ako študent môžem povedať, že aj medzi nami sú ľudia, ktorí sa predlžovaním štúdia snažia vyhnúť práci, a tak sa stávajú „príživníkmi" štátu.

Právo na vzdelanie je právo každého. Má ho garantovať štát. Mám však pocit, že ak by došlo k takému kroku ako spoplatnenie denného štúdia, štát by skôr toto právo obmedzil, resp. výkon práva sťažil. Je dôležité si preto uvedomiť, že niečo garantovať neznamená len niečo priamo podporovať, ale zároveň nevytvárať sťažujúce podmienky.

(Použité zdroje: Ústava SR)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?